هیدروفلئوریک اسید:

هیدروفلوئوریک اسید یا اسید فلوئوریدریک  یک ترکیب شیمیایی معدنی با فرمول HF میباشد این ترکیب به دو صورت محلول در آب و بدون آب وجود دارد.
از ویژگی های ظاهری هیدروفلوئوریک اسید میتوان به شفافیت ، بی رنگی و بسیار خورنده بودن آن اشاره کرد جالب است بدانید این ترکیب ، منبع اصلی تامین فلوئور است.
فلوئوریدریک اسید  طبق واکنش زیر یک اسید ضعیف محسوب میشود
HF + H2O                      H3O+ F-

اما دارای قدرت خورندگی بالایی است و میتواند بسیاری از مواد را به خصوص اکسیدها و شیشه ها را در خود حل کند و برای نگهداری از این ترکیب آن را در ظروف پلاستیکی نگهداری میکنند.
ثابت تعادل این انحلال بسیار کوچک میباشد به همین دلیل هیدروژن فلوئوریدها به صورت مولکولی حل میشوند و قابل انتزاج در آب میباشد.
دلیل اینکه این ماده میتواند شیشه را در خود حل کند این است که : پیوند قوی بین آنیون های فلوئوراید و مولکول های سیلیکون شیشه برقرار میشود در نتیجه شیشه را در خود حل میکند.

تولید هیدروفلوئوریک اسید:


تولید هیدروفلوئوریک اسید  به صورت صنعتی طی واکنشی بین اسیدسولفوریک غلیظ و فلورین معدنی تحت دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد  طبق واکنش زیر انجام میگیرد که محصول نهایی کلسیم سولفات و هیدروفلوئوریک اسید میباشد:
CaF2+H2SO4                        ۲Hf +CaSO4                                         ΔH 25°C =+59KJ/Mol           امروزه این واکنش معمولا در کوره های دوّار به طول تقریبی ۲۰متر و قطر ۳متر انجام میگیرد. چنین کوره هایی بیش از ۴۵ تن فلوئورید هیدروژن در روز تولید میکنند.
بعد از جداسازی جامدات ، گازها با اسید سولفوریک و الئوم مورد تعامل قرار میگیرند و HFبی آب حاصل میشود.با توجه به ماهیت خورنده HF تولید آن با انحلال مواد معدنی سیلیکاتی همراه است و باعث تولید مقدار قابل توجهی اسید فلوروسایلیک میشود.

کاربرد های هیدروفلئوریک اسید:

 بعنوان یک ماده اولویه یا مواد اولویه در صنایع شیمیایی مانند: صیقل دادن شیشه ،از بین برنده رنگ در برخی از مواد شوینده ، در صنعت پلاستیک سازی ، کنترل روند تخمیر ، تاثیر کاتالیزور ، صنعت نفت و در آزمایشگاه بعنوان مواد معدنی ، ترکیبات فلوراید و تولید تراشه سیلیکون کاربرد دارد.

کاربردهای گسترده تر اسیدفلوئوریدریک:

۱- پالایش نفت  با هیدرو فلوئوریک اسید

۲- تولید ترکیبات ارگانوفلوئورین و تولید فلوراید

۳- اسیدشویی سطوح فلزات

۴- حکاکی بر روی سنگ و شیشه

 

موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه فروش مواد شیمیایی اسید فلوئوریدریک( اسیدHF) را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان ارائه می کند.
   برای خرید اسید  فلوئوریدریک (اسید HF)  با شماره های زیر تماس بگیرید:
۷۷۶۵۷۱۳۱ -۰۲۱                      ۰۲۱-۷۷۶۴۱۱۳۶
۰۲۱-۷۷۶۴۹۲۴۴                ۰۲۱-۷۷۶۴۱۲۱۷
۰۲۱-۷۷۶۵۶۱۳۲

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *